2024. április 26. Ma Ervin napja van.
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2015-12-14 12:32:01
Vaskakas bábszínház
 
2016-03-02 14:02:55
Hírlevél
Hírlevél 2016 február
 
Fogadjátok szeretettel februári hírlevelünket!
 
ÉFOÉSZ Értelmileg Sérültek és Segítőik Győr-Moson-Sopron megyei Egyesülete
 
Támogatott döntéshozatal
 
 

TÁMOGATOTT DÖNTÉSHOZATAL
Megvalósult Norvég Civil Alap projektje

Győr-Moson-Sopron megyében Egyesületünk 2 önérvényesítő csoport - 3 éve működő csoportok - bevonásával kezdte el a felkészítést a Támogatott Döntéshozatal elméleti és gyakorlati módszerének megvalósítására.

A támogatott döntéshozatalnak fontos szerepe van az önérvényesítés terén is, hisz a módszer alkalmazása nélkül az önérvényesítők nem tudnak teljes jogú állampolgárként részt venni a társadalom életében. A támogatott döntéshozatal módszerének elsajátításával képessé válnak a saját életükben felelős és megalapozott döntéseket hozni. Hisz a fogyatékossággal élő személyek is igénylik, hogy a saját életükben legyen választásuk, szervezhessék a mindennapjaikat. Persze előfordul, hogy nehéz a döntés számukra és szükség van a támogató segítségére. Fontos, hogy ne a fiatal helyett döntsünk, hanem segítsük őt a döntésében. A megbeszélés során kitértünk a következő kérdésekre is:

• Miben segíthet a támogató személy?
• Hogyan segíthet a támogató személy?
• Mit nem tehet egy támogató személy?
• Ki lehet támogató személy?

A támogatott döntéshozatal fogalmával kapcsolatban a fent említett gondolatokat osztottuk meg a hozzátartozókkal is, hisz a szemléletváltás elengedhetetlen ahhoz, hogy a módszert alkalmazni tudjuk. Azt gondolom a bevezető beszélgetések alkalmával az önérvényesítők megértették a módszer lényegét és saját életükből hoztak fel példákat, amikor már megvalósult a támogatott döntéshozatal, még ha nem is tudatosan. Mivel az önismeret terén már nagy lépéseket sikerült megtennünk, a fiatalok egyre inkább képessé válnak, hogy eldöntsék, miben kell segítséget kérniük, és miben tudnak önállóan dönteni. A bevezető beszélgetések alkalmával sokszor átbeszéltük, tudatosítottuk, ki lehet támogató személy, kihez fordulhatnak segítségért, ha szükséges. Nagyon jól érzik a segítő kiválasztásának fontosságát, hogyan alakulhat ki a támogató és a támogatott közötti egyensúly, sikeres kapcsolat, együttműködés. Hangsúlyoztuk a bizalom kérdését, ami elengedhetetlen a támogató és a támogatott között.

Szituációs gyakorlaton keresztül megtapasztalták az önérvényesítők, milyen támogatónak és támogatottnak lenni egyaránt. Mennyire fontos az együttműködés, az egymásra való odafigyelés. Jól érezték magukat mindkét szituációban, hisz a Napközi Otthonban is szívesen segítenek társaiknak apróbb kis döntések meghozásánál. Kikérik egymás véleményét a hétköznapokban, erősítik egymásban a döntések megvalósításának sikerességét.

Királyné Simon Tünde
TDH csoport vezető

 

Jelenleg működő FOG-FOF pályázati
Támogatott Döntéshozatal modellkísérlet

Az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége által kiírt Támogatott Döntéshozatal FOG-FOF pályázatán sikeresen pályázott Egyesületünk.

Az É.S.S.E. életében kiemelten fontos szerepet tölt be a megyében sérültséggel élő gyermekek, fiatalok, felnőttek és családtagjaik egész életét átívelő megsegítése és kísérése. Kapcsolatunk a szociális intézményekkel, lakóotthonokkal kivételesen jó és rendszeres. Az őket érintő bármely probléma megoldásával elsőként keresik fel szervezetünket. Úgy gondoljuk fontos a szemléletváltás és a lehetőség megteremtése arra, hogy a támogatott döntéshozatal intézménye sikeresen beépülhessen a megyénkben élő családok és fiatalok mindennapjaiba. Egyesületünk több éves tapasztalattal rendelkezik az önérvényesítés területén, amely segítséget nyújt a Támogatott Döntéshozatal szabályainak elsajátításában. A módszer alkalmazása elengedhetetlen ahhoz, hogy az értelmileg sérült emberek teljes jogú állampolgárként tudjanak részt venni a társadalom életében. Ehhez fontos, hogy az önismeret elmélyítésével megalapozzuk és előkészítsük a fiatalokban rejlő lehetőségeket, önbizalmukat erősítsük. A módszer elsajátításával képessé válhatnak a saját életükben felelős és megalapozott döntéseket hozni. Az a tapasztalatunk, hogy a fogyatékossággal élő személyek is igénylik a mindennapjaikban a választás jogát. A pályázat segítséget nyújt és lehetőséget teremt arra, hogy a fent említett módon megvalósíthassuk a Támogatott Döntéshozatalt.

Egyesületünk a modell megvalósításához egy kiemelt célt szeretne megvalósítani, amely az intézményben élő értelmi fogyatékossággal élő személyek bevonását kezdeményezi a programba.

Ehhez a szervezetünkkel együttműködő partnerséget ajánlott fel a Koroncó-Zöldmajor területén működő Értelmi Fogyatékosok Rehabilitációs Intézménye.

Az intézményben kiválasztott fiataloknál személyre szabottan, az egyéni céljaikat figyelembe véve alkalmazzuk a döntéshozatali módszert. (pl. gondok váltás, pénzkezelés kérdése stb.)

A program megvalósításához könnyen érthető formában elkészített kérdőíveket, feladatlapokat kívánunk alkalmazni. Céljaink között szerepel a széles körű szemléletváltás, a Támogatott Döntéshozatal intézményének megismertetése, segítségnyújtás a döntéshozatal elsajátításához.

Királyné Simon Tünde
TDH csoport vezető
 
 
Kisalföld Presztízs Díj
Belépési nyilatkozat letölthető itt...
Könnyen érthetően
Támogatott döntéshozatal
Mindenki maga dönt az életéről. Ez nem könnyű, segítőt kell keresni!

Egy csoporttal gyakorolunk.